AVRUPA VE GLOBAL JEOPARKLAR AĞI (GGN&EGN)
Anasayfa > HAKKINDA >

Avrupa Jeoparklar Ağı (EGN-European Geoparks Network):

Yeni bir doğa koruma kavramı olan Jeoparklar 2000 yılında Avrupa Jeoparklar Ağı'nın kurulmasıyla vücut bulmuştur. Kurum Avrupa sınırları içerisindeki Jeoparkların tescili ve koordinasyonundan sorumludur. UNESCO, IUGS ve IUCN gibi uluslararası kuruluşlarla koordineli biçimde faaliyet gösterir. Kula Avrupa Jeoparklar Ağı'nın 58. Üye Jeoparkıdır.
Avrupa dışında bulunup Jeopark olmak isteyen sahalardan gelen yoğun talep neticesinde 2004 yılında UNESCO Avrupa Jeoparklar Ağı'nı adapte ederek Global Jeoaparklar Ağı'nı kurmuştur (Global Geoparks Network). 2005 yılında Madonie bildirgesi ile Avrupa Jeoparklar Ağı ve Küresel Jeoparklar Ağı entegre bir yapı kazanmıştır. UNESCO Küresel Jeopark Ağında 2019 yılı itibariyle 41 ülkeden 147 Jeopark bulunmaktadır.

www.europeangeoparks.org

www.globalgeopark.org

www.unesco.org/geoparks

Nasıl Jeopark olunur:

Jeopark statüsü uluslararası kabul gören bir kalite sertifikasıdır. Jeopark statüsü sadece Avrupa Jeoparklar Ağı (EGN) ve UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı'na (GGN) bağlı bağımsız bir uzman heyetinin incelemesi neticesinde 4 yıllığına verilmektedir. Herhangi bir sahanın bahsi geçen bu iki kuruluşun denetiminden geçip onay almadan kendisini Jeopark ilan etmesinin hiçbir geçerliliği yoktur.

ZİYARET SAATLERİ:
Hafta içi (Pazartesi hariç): 08.00-19.00 / Haftasonu: 09.00-16.00
2017 © Jeopark Belediyeler Birliği. Tüm Hakları Saklıdır.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı