KULA BÖLGESİ
Anasayfa > BÖLGELERİMİZ >

Kula – Salihli UNESCO Global Jeoparkı

  • Ege Bölgesi'nde Gediz Grabeninin orta kesimi ile iç batı Anadolu Platolarının batısında yer alan Kula-Salihli UNESCO Global jeoparkı, Manisa ilinin Kula ve Salihli ilçelerinin idari sınırlarının bütününü kapsamaktadır. Jeoparkın toplam alanı 2320 km2'dir.
  • Gerilme tektoniğinin aktif ve etkili olduğu bir bölgede bulunan Kula Salihli UNESCO Global Jeoparkı ve çevresi jeolojik ve tektonik açıdan oldukça karmaşık, jeomorfolojik açıdan oldukça zengin yapı gösterir. Jeopark Paleozoik yaşlı metamorfik kayaçlardan (şist, gnays) prehistorik volkanik püskürmelere dek yer kürenin 200 milyon yıldan uzun geçmişinin delillerini barındırır ve bu yönüyle oldukça zengin bir jeolojik çeşitliliğe (geodiversity) ev sahipliği yapmaktadır.
  • Türkiye'nin en genç volkanik sahalarından birisi olan Kula-Salihli UNESCO Global Jeopark sahası doğal, jeolojik, kültürel ve arkeolojik zenginliğinden ötürü Türkiye'nin jeoturizm açısından en önemli alanı konumundadır. Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı (Kula jeoparkı) Türkiye'nin ve Türk Dünyasının UNESCO etiketli ilk ve tek jeoparkıdır.
ZİYARET SAATLERİ:
Hafta içi (Pazartesi hariç): 08.00-19.00 / Haftasonu: 09.00-16.00
2017 © Jeopark Belediyeler Birliği. Tüm Hakları Saklıdır.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı