BİN TEPELER
Anasayfa > BÖLGELERİMİZ > SALİHLİ BÖLGESİ >

Lidyalılar tarafından; İlk Çağ döneminde, yaklaşık MÖ 6. veya 7. yüzyıllarda yapılmıştır.
Gediz Nehri ile Marmara Gölü arasında kalan kısımda yer almaktadır. En büyüğü; ünlü Lidya kralı II. Alyattes'e aittir ve 355 m çapında, 69 m yüksekliğindedir, çevre uzunluğu ise 1115 metredir. Bu bölgede, yaklaşık 90 tümülüs bulunmaktadır.

İnsanoğlu tarihe bakıp atalarının ayak izlerini ararken 26 bin yıl geriye kadar gidebilmiş. Manisa'nın Kula ile Salihli ilçeleri arasındaki volkanik tüflerde bulunan ayak izlerinin tarihi işte bu kadar eskilere gidiyor. Bazı ayrıntılar vardır, ilk anda insanın gözünden kaçar da biraz düşününce birdenbire çarpıcı bir etki yaratır. Bu ayak izlerinin varlığını öğrenmek de bizde öyle bir etki yarattı.
Şu anda, Manisa ilinin Salihli ilçesinde, ilçe merkezinin kuzeybatısında yer almaktadır. Bölgedeki mezarlar, Akhisar-Salihli karayolunun her iki kenarında görülmektedir.

Salihli ilçesinin kuzeybatısındaki küçük Marmara Gölü'nün güney kıyısında yer alan ve Bin Tepeler olarak bilinen mezar tümülüsleri Anadolu'da bulunmuş en büyük tümülüslerdir. Lydia Krallığının mezar tümülüsleri çok büyük ve gözalıcı eserlerdir. Antik çağın tarihçisi Heredotos en büyüğünün 355 metre çapında, daire çevresi 1115 metre ve yüksekliği de 69 metre ölçülerindeki Alyattes Mezarı olduğunu belirtiyor.

Göz çarpıcı olanı Alyttes Tümülüsüdür.

Bintepeler ismini üzerindeki tümülüslerden alır. Lidya Kral ve soylu zenginlerine ait yüzlerce anıt mezarlar, küçük boyda olanların bir çoğu soyguna uğramış, Büyük boyda olanların mühtemelen soyulmadıklarına inanıyoruz

İşte Türkiyede devası müzeleri dolduracak, müzecilikte ülkemizi dünyanın güzide ülkesi yaparak dış turizmde yüksek gelir sağlatacak "Gerçek Karun Hazinelerinin" Bulunduğu alan bintepelerdir.

ZİYARET SAATLERİ:
Hafta içi (Pazartesi hariç): 08.00-19.00 / Haftasonu: 09.00-16.00
2017 © Jeopark Belediyeler Birliği. Tüm Hakları Saklıdır.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı